Jak wydawać mniej?

Co robić w dobie XXI wieku, kiedy ceny stają się absurdalnie wysokie? Zdawałoby się: jako pojedynczy obywatele jesteśmy bezsilni. Mimo to znajdzie się sposób, aby zaoszczędzić. Zajmijmy się cenami produktów spożywczych. Jak robić zakupy, aby zamiast stu złotych wydać połowę?

Pierwszym krokiem jest rozeznanie się w sklepach. Obserwujmy ceny poszczególnych produktów w kilku obiektach sprzedaży i notujmy: gdzie ceny są najniższe, produkty najlepsze, gdzie dobre oferty i promocje? Może mięso warto kupić w innym sklepie niż nabiał? Kiedy już mamy obraz pobliskich sklepów w pełnej krasie, przejdźmy do selekcji. Wyrzućmy te, w których jest nieopłacalnie, zaś resztę posegregujmy.

Wybieraj ekonomicznie! Większe opakowania i niższe ceny to podstawa. Czasami trzeba zrezygnować z przyzwyczajeń i zakupić inne, większe opakowanie w podobnej cenie. Sprawdź kilka interesujących produktów i wspólnie z rodziną wybierzcie te, które wam odpowiadają.

Nie możesz dać się nabierać na niby promocje. Nie działaj impulsywnie – zawsze zorientuj się, czy jest to rzeczywiście opłacalne. Być może na drugim końcu sklepu lub tuż obok jest podobny produkt o wiele niższej cenie.

Jeszcze jedna dobra rada: nie rób zakupów na głodnego, to tylko potęguje wrażenie, że wszystko co da się skonsumować powinno trafić do twojego koszyka. W domu okazuje się nagle, że połowa rzeczy jest zbędna.

Dodaj komentarz